loop="-1" > اقدام سوال برانگیز اداره راه و ترابری شبستر: قلع و قمع دهها درخت یک باغ در تسوج+ تصاویر :: خان چوبان -تسوج

خان چوبان -تسوج

خان چوبان شخصیتی محق و همچنین مظلوم و سربلند در داستان سارای بود و شهر ما تسوج هم با اینکه محروم و بی نصیب مانده ولی سرافراز صحنه های تاریخ و رشید جبهه های حق علیه باطل است . به همین جهت نام این وبلاگ را خان چوبان انتخاب کردیم.
تسوج شهری در میان استان های آذربایجان شرقی و غربی که قدمتی به اندازه تاریخ دارد ولی جمعیت و وسعت فعلی آن یک دهم جمعیت تاریخی آن نیست .
این وبلاگ فقط و فقط برای بیان محرومیت ها و دردهای این شهر و همچنین بخش تسوج (با 151 شهید) فعالیت می کند و نویسنده آن از هرگونه وابستگی به شخص یا گروهی مبراست .

طبقه بندی موضوعی
آخرین نظرات
نویسندگان

در حالی که طبیعت با تحولی نو، شکوفه های بهاری بر تن کرده و درختان وباغاتش، نوید بخش سالی پر محصول را می دهد یک دستگاه بیل مکانیکی با ورود به یکی از باغات بخش تسوج، دهها اصله درخت میوه را از هستی ساقط کرده و مالک این باغ را متحمل خسارات سنگینی کرد!

 روز سه شنبه ۱۸ فروردین ماه، در بی خبری یکی از باغداران تسوج، بیل مکانیکی اداره راه و ترابری، در یک اقدام سوال برانگیز وارد ملک او شده و در نهایت ناشکری و بی رحمی، در فصلی که همگان به شکرانه بهار و شکوفه زدن درختان، تلاشی مضاعف را پیشه کرده اند، دهها اصله درخت را از ریشه قطع کرد.

این گزارش حاکی است:  یک دستگاه بیل مکانیکی متعلق به اداره راه و ترابری شهرستان شبستر در یک اقدام تعجب انگیز و بی رحمانه، با ورود به حریم یکی از باغات کنار جاده روستای قلعه مراغوش از توابع بخش تسوج در آذربایجان شرقی،  ده ها اصله از درختان گردو و انواع میوه این باغ را از ریشه کنده و با خاک یکسان کرد.

مشاهدات عینی خبرنگار ما نشان می دهد که در این اقدام نابجا، ۲۱  اصله درخت گردو که دارای عمری حدود ۲۰ سال بودند و نیز دهها درخت سیب و آلبالو به طور کامل قطع شده و از بین رفته اند.

 مالک باغ با ابراز ناراحتی شدید از اتفاق پیش آمده با بیان این نکته که تاکنون هیچ تذکر و اخطاری از اداره راه و ترابری در مورد حریم نامشخص روستای قلعه مراغوش به وی نشده بود با ابراز شکایت از این کار انجام شده خواستار رسیدگی هر چه سریعتر مراجع قضایی به این موضوع شد.

بعد از طرح شکایت توسط مالک باغ به مراجع قضایی شهر تسوج, کارشناسان قضایی این بخش موضوع را در دستور کار خود قرار دادند.

احمد خانی عضو شورای حل اختلاف دادگاه شهر تسوج در گفتگو با خبرنگار ما گفت: این حادثه برای اولین بار است که در بخش تسوج رخ داده به طوری که هیچ اعلام قبلی و تذکری از طرف مسئولین راه و ترابری در این خصوص به مالک صورت نگرفته که در نوع خود قابل تآمل هست .

وی با ابراز تاسف از قطع درختان گردو و میوه گفت: شاید اداره راه و ترابری شهرستان شبستر دارای حکم قضایی محکم تری بوده اند که این چنین و در فصل بهار و آغاز رویش درختان، بدون هیچ اعلام قبلی درختان را از ریشه کنده اند!

وی با اشاره به قانون حریم احداث باغ ها در کنار جاده ها گفت: قانون با همه یکسان برخورد می کند و رافت اسلامی در قوه قضائیه یکی از اصول مهم هست به طوری که وقتی شخصی را به خاطر جرمی مجازات می کنند در پی جلسات مختلف در دادگاه تمامی موارد و جرم به شخص مجرم بازگو می شود و دفاعیات وی توسط دادگاه شنیده شده و مورد بررسی قرار می گیرد اما بااین حال واقعا تعجب برانگیز است که در این مورد چنین تذکرات و دفاعیه هایی صورت نگرفته باشد!

مهندس شریف کارشناس کشاورزی منطقه تسوج نیز با اشاره به قطع تعداد ۲۱ اصله درخت گردو و بیش از ۳۰ اصله نهال میوه،  این حادثه را در نوع خود بی سابقه خواند و افزود : در طول سالهای گذشته برای مثال برای تخریب تعدادی از ویلاهای غیر مجاز در کنار جاده صوفیان – مرند چندین بار اخطارهایی به صاحبان این املاک داده شد و مراجع قانونی نیز اتمام حجت کردند و سپس اعمال قانون شد ولی امروز ما شاهد تخریب یک باغ در سکوت و بدون اطلاع صاحب باغ هستیم.

در حالی که اداره راه و ترابری همواره به دلیل تنگناهای مالی و نبود وقت و فرصت و ماشین آلات کافی از اجرای طرح تعریض محور شبستر – تسوج عاجز مانده و این جاده قدیمی هر هفته شاهد تلفات مرگبار رانندگی است به کار گیری ماشین آلات راه و ترابری برای قطع درختان و نابودی فضای سبز و ایجاد نارضایتی در بین باغداران و شهروندان منطقه جای تردید و سوال بسیار است. ظاهرا ماشین آلات این اداره آدرس محل کار خود در حاشیه جاده را با یکی از باغات اهالی اشتباه گرفته اند!

با این حال این سوال همچنان باقی است که چرا این اقدام تخریبی حتی در صورت داشتن محمل قانونی، در فصلی دیگر و بعد از برداشت محصول صورت نگرفته است؟ چرا به خاطر بی تدبیری و خود محوری برخی، اکنون شاهد نابودی محصولات ارزشمند باغی و دل نگرانی کشاورزان و دلسردی باغداران منطقه شده است؟

نگارنده: ابراهیم ایلخانی
۹۴/۰۱/۱۹
خان چوبان

نظرات  (۷)

گور کملر کارشناس اوددلار مشاوردن نه کارشناسی یکی اشیشن ارپاسن بلمز ایندی ........ وای بیزه
پاسخ:
ببخشید اموغلی  اگه این آقا رو نمی  شناختی  هی  می  گفتی  ببخشید آقای  کارشناس  ببخشید آقای  کارشناس  ببخشید آقای  کارشناس 
متاسفانه تسوجیها  به خاطر افرادی  چون ما  بیرون از  تسوج خیلی  پیشرفت می  کنن و در  تسوج  میشن کیم لر  .
ما فرزندان خود را اینگونه می  کوبیم .
همه میدانند این همه جنجال سازی صوری بخاطر ادای دین نویسنده به شوهرخاله اش میباشد
اگر صاحب باغ فامیل آقای ابراهیم ایلخانی و شما پارتی بازان روزگار نبود این همه عکس و مطلب کذایی ننه من .............. میگذاشتید ؟
مگر این درختان میوه داشتند که اینگونه قضاوت میکنید
شما اگر راست میگفتید باید دوجانبه قضاوت میکردید چرا جوابیه راه و ترابری را منتشر نکردید

شما جانیان و قاتلان این جاده هستید که هرچه تاخیر در دوبانده کردن جاده شبستر-تسوج رخ دهد لعن و نفرین به شما ها هدیه خواهد شد
پاسخ:
سلام وعرض  ادب جهانی  جان 
اونجا جاده  شبستر  تسوج نیست  بلکه جاده قلعه مراغوش  است . البته راه و ترابری  هم مطلب  برای ما ارسال نکرده بود و با توجه به اینکه بنده مطلب  کپی  منتشر نمی  کنم  منتشر  نکردم .  اما موضوع اختلاف  در  دادگاه  جاری  است و هر  چه محکمه حکم کند  همان است . البته اگر  شخص  دیگری  هم بود باید به مساله پرداخته می  شد .
در پاسخ به وای تسیه برایت خیلی خیلی متاسفم اولا کمی تمرین نگارش کن تا بتوان معنی نوشته ات مشخص باشد ثانیا واقعا مشکل تسوج را در ان می بینی که چه کسی چه کاره شده ؟ نه سخت در اشتباهی مشکل تسوج داشتن شهروندانی چون توست و تا وقتی در خانه
خود نشسته حساب داشته ها و نداشته های دیگران را بکنی حال و روز بهتری نخواهی داشت بدبخت به اصل موضوع فکر کن به اشخاص چه کار داری؟؟؟؟؟
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
شهروند به ظاهر گرامی بدبخت خودت و..... هست ما مثل شما به ظاهر تحصیل کرده نیستیم کار خلق و ا الل ه رو به منافع برخی از اشخاص که شما ها دوستشون دارید نمفروشیم و مثل شما واسشون دم تکون نمیدیم اقای به ظاهر خوش بین افرادی در شهر مون هستند که مدرک دکترا و فوق لیسانس و لیسانس در رشته حقوق دارند نه مثل برخی ها با ****** کارشناس حقوق شده دارند !!! به اونا که مدرک در دست ولی بیکار ؟ فکر کنیم 4سال یا ببیشتر زحمت کشیده اند ولی هیچ .... افسوس این همه تحصیل کرده اند ولی بیکار ؟؟؟ و شما خان چوبان شما یکی از اون افراد هستید مدرک دانشگاهی شما چیه؟ و باید با اون مدرک که همه تلاش و زحمت تو کشیدی و از نون زن و بچه هات بریدی تا به اون سطح رسیدی چی کردی و انتظارت چیه ؟ بحث ما جوانان تحصیل کرده وجویای کار !!! کمی به اطرافمون فکر کنیم چه عزیزانی میبینم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!
پاسخ:
؟؟؟؟؟؟
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
با سلام و عرض ادب
هیچ یادم نمیره یه بار با آقای ******* همسفر شدم بحثی باز کردم در مورد اینکه چرا مردم تسوجو اذیت میکنید باغ ویلایی آقای ف و ...رو تخریب میکنید اشتباه کرده که میخواد شهر آباد شه گفت من چششو در میارم نمیزارم بسازه غیرقانونی ساخته و از اینجور توهینا و حرفا من اونجا دلم خواست بزنم دهنش واقعا متاسف شدم به همچنین همشهری هایی تا اینکه دیروز تو دادگاه دیدم که براش حبس دادن و خیلی التماس میکرد به آقای انزابی که رضایت بدن تا اینکه آقای قاضی گفتن اگه سند بزاری آزادی خیلی متاسفم که تسوجی برای تسوج کار نمیکنه همیشه میخواد تسوج ویران بشه (آغاجی اوز ریشه سینن قوت ییر)
یادمان باشد هرجا و هر پستی که باشیم باید برای شهر خود و همشریان خود ارزش قائل باشیم به خاطر دشمنی با یه نفر شهر خود را ویران نکنیم من واقعا متاسفم که مسئولین غریبه بهتر از مسئولین همشهری که خودی هستند کار میکنند برای تسوج .
پاسخ:
سلام و عرض  ادب 
البته همه مسئولین بومی  اینگونه نیستند ولی  بعضی  ها هستند که می  خواهند بدین وسیله خودی  نشان دهند  و بگویند ما هم هستیم  اما باید بدانند تا کی  هستند . بودن به گونه ای  که مردم از  آنها رو برگردانند مهم است ؟
 آیا روزی  نخواهد رسید که آن وسیله بودن  از  دست خواهد رفت و  وچون تا بحال با آن بوده اند   دیگر  نخواهند  بود ؟ 
غمی  نیست آنها باید غصه بخورند که مردم را با خود ندارند و مردم دوستشان نخواهند داشت .  مگر  کجا رفتند رئیس  جمهور  های  گذشته . پست از  آن هم بزرگ تر  ؟؟؟؟؟؟
۱۱ ارديبهشت ۹۴ ، ۲۲:۵۹ قریب خالااغلو
باسلام وخسته نباشیدخدمت اقای ایلخانی شایدشمااینجانب را نشناسیدولی بنده دقیقا جناب عالی رامی شناسم تاکسانی مثل اقایان که خودرا تسو جی اصل میدانندولی واقعیترا با فامیلگرای قضاوت میکند تسوج بدترازشهرسوخه خواهدشدبلکه تعادل شمال غرب وجنوبشرق درایران باستان متعادلگردد باتشکر
پاسخ:
دوست من آقای  ایلخانی  هم دوست من است . تنها یک مطلب  از ایشان در  این وبلاگ است .
اما حق  و باطل مطلب  مهم است نه شخصیت یک شخص  از  نظر شما .
ممنون و سپاسگذار 
بخش‌هایی از این نظر که با * مشخص شده، توسط مدیر سایت حذف شده است
سلام آقای *** ** خوبید؟؟؟
خیلی وقته دیگه مطلب نمیزارید چیزی شده ؟؟؟
پاسخ:
سلام و عرض  ادب 
ممنون از  توجهتان به دلیل فعالیت در  حوزه ای  دیگر  امکان فعالیت در  هر  دو نیست و لاجرم اینگونه شده است .
انشالله اگر  شرایط  مهیا شد  در  خدمت خواهم بود .
ممنون  و سپاسگذار

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی